Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje
Zápis ze zasedání Zdravotní komise
Rady kraje Vysočina č. 6/2002
konaného dne 18. 6. 2002
Přítomno:
- Jaroslava Bambasová – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- MUDr. Jiří Běhounek - člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- MUDr. Tomáš Drasnar - člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- MUDr. Jaroslava Horáková - členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- MUDr. Jiří Kořán - člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- Ing. Vladimír Novotný - předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- Ing. Jan Palán – místopředseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- MUDr. Soňa Pokorná - členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- MUDr. Miroslav Skačáni - člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- PhDr. Jindra Stříbrská - členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
- Ing. Dušan Hubač – ředitel Nemocnice Jihlava
- Ing. Pavel Izdný – technický náměstek Nemocnice Jihlava
- MUDr. Jan Sedlák – ředitel Územního střediska záchranné služby
- Bc. Soňa Měrtlová – OkÚ Jihlava, vedoucí oddělení zdravotnictví
- MUDr. Miroslav Pětivlas – předseda oblastního sdružení ČLK
- MUDr. Vladimír Vyskočil – předseda okresního sdružení České stomatologické komory
- MUDr. Jiří Havránek – předseda sdružení praktických lékařů pro dospělé
- MUDr. Eva Matoušková – předseda sdružení praktických lékařů pro děti a dorost
- PharmDr. Kateřina Gerhardová – předseda okresního sdružení České lékárnické komory
- MUDr. Jiří Hrdlička – ředitel OP VZP Jihlava
- MUDr. Václav Miláček
- MUDr. Marie Havlásková
- JUDr. Věra Švarcová – tajemnice komise
Navržený program jednání:
1. Zahájení jednání
(Ing. Jan Palán)
2. Informace o přípravném setkání
(Ing. Jan Palán, JUDr. Věra Švarcová)
3. Individuální konzultace
(Ing. Dušan Hubač, MUDr. Jan Sedlák, Bc. Soňa Měrtlová, MUDr. Miroslav Pětivlas, MUDr. Jiří Havránek, MUDr. Eva Matoušková, MUDr. Vladimír Vyskočil, PharmDr. Kateřina Gerhardová)
4. Diskuse a různé
5. Závěr
1. Zahájení jednání
Ing. Jan Palán, místopředseda zdravotní komise, zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Dle počtu členů komise prohlásil zasedání za usnášeníschopné. Přednesl program zasedání zdravotní komise č. 6/2002. Tento program byl 10 hlasy schválen.
2. Informace o přípravném setkání
Ing. Jan Palán podrobně okomentoval podkladové pracovní materiály k zasedání č. 6/2002 a předběžná jednání, která přípravě zasedání zdravotní komise č. 6/2002 předcházela. Pohovořil o významu a hlavních úkolech tohoto jednání zdravotní komise.
JUDr. Věra Švarcová, tajemnice komise, se rovněž vyjádřila k podkladovým pracovním materiálům a předběžným jednáním. Krátce se zmínila o problematice Střediska územní záchranné služby, LSPP v kraji Vysočina, o problematice přípravy nových lékařů praktiků a stomatologů, problematice Dětského centra.
MUDr. Václav Miláček vznesl dotaz k zajištění odvodů branců po zrušení OkÚ.
JUDr. Švarcová informovala přítomné, že tato kompetence bude převzata krajským úřadem. Konstatovala, že odvody branců nehradí pojišťovny, nýbrž jsou hrazeny z rozpočtu.
3. Individuální konzultace
Místopředseda přivítal a představil Ing. Dušana Hubače, ředitele Nemocnice Jihlava a Ing. Pavla Izdného, technického náměstka. Ing. Dušan Hubač pohovořil o fungování, činnosti a struktuře nemocnice, tlumočil přítomným vývoj nemocnice v průběhu posledních let. Informoval o počtu a struktuře zaměstnanců, průměrné mzdě, průměrném věku lékařů, vytíženosti, spádovosti a obložnosti nemocnice. Dále se zmínil o vizích fungování nemocnice v příštím roce. Ing. Dušan Hubač rovněž podrobně zmínil stavbu nového areálu nemocnice.
Ing. Pavel Izdný popsal ekonomickou a hospodářskou situaci a stav účtu nemocnice. Zmínil se o problematice ztrátovosti, největším nárůstem bylo v poslední době zvyšování osobních nákladů. Dále se zmínil o produktivitě práce, investicích do přístrojů, dostavbě operačních sálů. Poskytl přítomným písemné materiály obsahující konkrétní údaje o hospodaření nemocnice.
Ing. Dušan Hubač informoval přítomné o situaci, která v posledních několika měsících v nemocnici nastala – podrobně popsal všechna jednání a problematiku sporu s Lékařským odborovým klubem (LOK), tlumočil konkrétní požadavky LOKu. Zmínil rovněž své stanovisko k situaci, která v nemocnici vznikla, oznámil, že rezignuje na svoji funkci ředitele nemocnice.
MUDr. Jiří Běhounek vznesl dotaz k vytíženosti služeb lékařů v Nemocnici Jihlava.
Ing. Dušan Hubač ho informoval, že nejvyšší vytížení má oddělení chirurgie a ARO (78%), ostatní oddělení (cca 50%).
Dále zmínil, že problematika odborných seminářů bude dodatečně zpracována a zaslána zdravotní komisi. Zmínil se o tématu monitoring kvality – informoval, že už několik let funguje, Nemocnice spolupracuje s firmo ICZ – tato spolupráce je bezproblémová, ze strany primářů však o monitoring kvality není velký zájem.
MUDr. Jiří Běhounek vznesl dotaz k síťovému napojení všech částí nemocnice.
Ing. Dušan Hubač sdělil, že nemocnice je síťově propojena ve všech částech staré i nové budovy, v provozu je též vlastní intranet nemocnice.
Byla vedena rozsáhlá diskuse na téma problematiky sporu vedení nemocnice s LOKem.
Předseda komise přivítal a představil MUDr. Jana Sedláka, ředitele Územního střediska záchranné služby. MUDr. Jan Sedlák pohovořil o fungování, činnosti, struktuře a způsobu financování záchranné služby, pokrytí kraje Vysočina. Zmínil se o síti zařízení rychlé záchranné služby. Hovořil o zdvojení funkce záchranářů, problematice dálnice, spolupráci se ZZS v ostatních okresech kraje Vysočina. Vyzdvihl kvalitní operační středisko, vytváření vlastního softwaru, který řídí pohyb vozidel i pohyb finanční (z velké části nahrazuje oddělení pro styk s pojišťovnami). Dále informoval o stavu a vybavení vozového parku, zmínil, že v okrese Jihlava dochází k cca 7000 výjezdů za rok (600 vzletů za rok), terén Vysočiny si vyžaduje spíše zásahy primární.
Ing. Vladimír Novotný se dotázal na dodržování patnáctiminutového limitu dojezdu a dopravu rodiček a nemocných.
MUDr. Jan Sedlák sdělil, že pokud nedojde k extrémnímu zhoršení přírodních podmínek, tak je tento limit bez problémů plněn. Dopravu rodiček a nemocných zajišťuje Červený kříž.
Ing. Novotný vznesl dotaz k problematice nočních letů. Požádal MUDr. Jana Sedláka o stanovisko k problematice LSPP.
MUDr. Jan Sedlák ho informoval, že se jednání posunula v tom směru, že bylo denně povoleno 15 hodin letu (oproti původním 12), zákaz nočních letů však stále trvá. Sdělil, že z hlediska vybavenosti materiální a personální není zajištění nočních letů problematické. K problematice LSPP sdělil, že záchranná služba by měla být specifická pro každý okres, měl by být 1 dispečink pro kraj.
MUDr. Václav Miláček se dotázal na počet příjmů hovorů z mobilní sítě za noc. Byl informován, že se tento počet pohybuje cca 100 hovorů za noc.
MUDr. Jan Sedlák nabídl členům zdravotní komise, aby kdykoliv navštívili Středisko územní záchranné služby.
Předseda komise přivítal a představil Bc. Soňu Měrtlovou, vedoucí oddělení zdravotnictví OkÚ Jihlava.
Ing. Vladimír Novotný se dotázal na stanovisko k problematice LSPP, lékárenské služby, problematice vyhrocené situace v Nemocnici Jihlava, investicím na dostavbu nemocnice, funkci a činnosti Dětského centra.
Bc. Soňa Měrtlová vysvětlila historii fungování LSPP v okrese Jihlava. Informovala, že v Jihlavě je činnost LSPP smluvně zajištěna s Červeným křížem, v Telči ji zajišťuje Poliklinika, s.r.o. Informovala o odměňování lékařů LSPP. Sdělila, že při lékárenské pohotovosti se v Jihlavě střídá 7 lékáren, zmínila se o odměňování a provozní době, konstatovala, že se přistoupilo k omezení provozu z finančních důvodů. Dále členy komise informovala o investicích na dostavbu nemocnice a etapách financování. Podrobně vysvětlila funkci a činnost Dětského centra. Závěrem konstatoval, že OkÚ Jihlava dosud neobdržel oficiální stanovisko o rezignaci Ing. Dušana Hubače na funkci ředitele Nemocnice Jihlava, jednání s LOKem nadále probíhají.
Předseda komise přivítal a představil MUDr. Miroslava Pětivlase, předsedu oblastního sdružení České lékařské komory. MUDr. Miroslav Pětivlas pohovořil o činnosti, struktuře a personálním složení Okresního sdružení České lékařské komory.
Ing. Vladimír Novotný se dotázal na stanovisko LSPP a k počtu stížností.
MUDr. Miroslav Pětivlas vyjádřil podporu pro 1 stanoviště LSPP na okrese, a to nevýjezdové (sanita by byla využívána jen v nejnutnějších případech). Dále konstatoval, že počet stížností nepřesahuje rámec normálu.
Předseda komise přivítal a představil MUDr. Jiřího Havránka, předsedu Sdružení praktických lékařů pro dospělé. MUDr. Jiří Havránek informoval přítomné o průměrném počtu pacientů na lékaře, průměrném věku a mzdách lékařů, ordinační době, vztazích odborných a praktických lékařů. Dále vyjádřili své stanovisko k lékařské službě první pomoci, o rozvržení a financování těchto služeb, ziskovosti a prodělečnosti, vztahů a spolupráci s Červeným křížem, problematice preventivní péče, domácí péče. Vyzdvihl neslučitelnost LSPP pro děti i pro dospělé zároveň. Konstatoval, že co se týče stížností, tak zaznamenal minimum problémů.
Předseda komise přivítal a představil MUDr. Evu Matouškovou, předsedu Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. MUDr. Eva Matoušková informovala přítomné o rozsahu péče, průměrném počtu pacientů na lékaře, průměrném věku a mzdách lékařů, ordinační době, vztazích odborných a praktických lékařů. Dále vyjádřila své stanovisko k lékařské službě první pomoci, o rozvržení a financování těchto služeb, ziskovosti a prodělečnosti. Konstatovala, že i okrajové oblasti jsou bez problémů zabezpečeny, zcela vyhovující by byla 1 nevýjezdová LSPP (upozornila na zneužívání výjezdové LSPP). Vyzdvihla vysokou úroveň preventivní péče. Zdůraznila problém s náběhem nového očkovacího kalendáře – zde je nedořešena bodová hodnota očkování a plynulý přísun očkovacích látek.
Diskutovalo se o problematice dvou atestací lékařů pro děti a dorost, nedostatku lékařů v přípravě.
MUDr. Marie Havlásková se dotázala na stanovisko k ošetření dospělého lékařem pro děti a dorost.
MUDr. Eva Matoušková potvrdila, že toto je v krizových situacích možné, ze své vlastní praxe zaznamenává tyto případě 2 až 3krát za měsíc.
Předseda komise přivítal a představil PharmDr. Kateřinu Gerhardovou, předsedu okresního sdružení České lékarnické komory. PharmDr. Kateřina Gerhardová informovala přítomné o počtu lékáren na okrese Jihlava, zásobování lékáren, nedostatku personálu v lékárnách, nárocích na lékárníka, problematice zřízení nové lékárny, lékárenské pohotovosti.
Předseda komise přivítal a představil MUDr. Vladimíra Vyskočila, předsedu Okresního sdružení České stomatologické komory. MUDr. Vladimír Vyskočil pohovořil o personálním složení Okresního sdružení České stomatologické komory, rozdělení okresu Pelhřimov na spádové oblasti, počtu obyvatel na lékaře, celkové struktuře stomatologických oddělení, průměrném věku lékařů. Dále hovořil o stomatologické LSPP, o rozvržení a financování těchto služeb, ziskovosti a prodělečnosti. Vyzdvihl nedostatečný počet lékařů stomatologů v přípravě na okrese.
Diskutovalo se o ceně a postupu při prodávání praxe lékařem.
Předseda komise přivítal a představil MUDr. Jiřího Hrdličku, ředitele OP VZP Jihlava. MUDr. Jiří Hrdlička se krátce vyjádřil k problematice LSPP, a vyhrocené situaci v Nemocnici Jihlava.
JUDr. Věra Švarcová vznesla dotaz k problematice zdravotnictví z pohledu pojišťovny.
MUDr. Jiří Hrdlička vítá vznik krajů, navrhl spolupráci krajského úřadu a VZP při provádění kontrol.
4. Diskuse a různé
Předseda shrnul obsah a závěry bodu jednání „Individuální konzultace“.
Tajemnice komise tlumočila obsah jednání rady kraje. Po skončení rady kraje se setká Ing. Dušan Hubač s hejtmanem kraje. Tlumočila úkol rady kraje, která požaduje od zdravotní komise závěrečné stanovisko k problematice HOSPICU v kraji Vysočina (28. 6. 2002 bude tuto problematiku projednávat i sociální komise). Tlumočila žádost starosty obce Kamenice nad Lipou o financování LSPP v Kamenici nad Lipou a žádost o informaci o tvorbě Koncepce zdravotnictví v kraji Vysočina. Na základě diskuse přijala komise tento závěr:
Zastupitelstvo kraje Vysočina nevyčlenilo žádné finanční prostředky do rozpočtu na rok 2002 pro financování LSPP v Kamenici nad Lipou. Zdravotní komise doporučuje obrátit se s žádostí o financování na stávajícího zřizovatele LSPP, OkÚ v Pelhřimově.
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina v současné době připravuje doporučení radě kraje týkající se Koncepce zdravotnictví v kraji Vysočina.
5. Závěr
Na závěr předseda poděkoval všem přítomným za účast a termín výjezdního celodenního zasedání zdravotní komise č. 7/2002 určil na středu 26. 6. 2002.
Ing. Vladimír Novotný v. r.
předseda Zdravotní komise
Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 18. 6. 2002.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 24. 6. 2002 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se