Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Samospráva > komise RK
Zápis ze zasedání
Zdravotní komise Rady kraje
Vysočina č. 8/2005
konaného dne 2. listopadu
2005
Přítomni:
Zdravotní komise:
· MUDr. Jiří Běhounek (předseda);
· MUDr. Miroslav Havlík;
· Simona Kafoňková;
· Ing. Vladimír Novotný;
· MUDr. Soňa Pokorná
· MUDr. Tomáš Preininger;
· MUDr. Hana Šmardová;
· MUDr. Richard Štrobl;
· Marie Topolovská, DiS.;
· JUDr. Věra Švarcová (tajemnice).
Hosté:
· Bc. Soňa Měrtlová
· MUDr. Václav Miláček;
· za ČLK: MUDr. Miroslav Skoták (Pelhřimov), MUDr. Jaroslav Lukášek (Žďár nad Sázavou a zároveň krajský zástupce ČLK); MUDr. Ivo Vermousek (Třebíč);
· Ing. Pavel Hájek.
Návrh programu:
1. Zahájení zasedání, schválení programu, kontrola úkolů;
2. Setkání s představiteli ČLK;
3. Stížnostní agenda;
4. Různé;
5. Závěr.
1.
Zahájení
MUDr. Tomáš Preininger přivítal všechny přítomné v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pohovořil krátce o historii a tradicích města.
MUDr. Jiří Běhounek zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné a vyzval je, aby se vzájemně představili. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání ten byl 9 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.
Předseda shrnul závěr z jednání zdravotní komise č. 7/2005.
2. Setkání s představiteli ČLK
Členové komise s předstihem obdrželi podkladový materiál „Stanoviska okresních sdružení profesních komor k personální oblasti zdravotnictví“.
V úvodu předseda komentoval důvod zařazení této problematiky do plánu činnosti zdravotní komise. Vyzval přítomné k diskusi.
Ing. Vladimír Novotný vznesl dotaz na důvod nerovnoměrného rozložení personálního obsazení na radiologii. MUDr. Ivo Vermousek popsal aktuální situaci, využití zahraničních lékařů, odchod našich lékařů do zahraničí, příležitosti a možnost vzdělání pro mladé lékaře, nerovnoměrné rozložení na oborech je dáno i přitažlivostí pracoviště.
Ing. Vladimír Novotný vznesl dotaz na atestaci lékařů na očním oddělení v Havlíčkově Brodě. MUDr. Václav Miláček uvedl, že primářka oddělení má dvě atestace, ostatní lékaři z tohoto oddělení žádnou.
Rozvinula se rozsáhlá diskuse k centralizaci oddělení v nemocnicích. MUDr. Jaroslav Lukášek v této souvislosti vyzdvihl nutnost zajištění odborné péče 24 hodin, zajištění fungujícího oddělení, nutnost zajištění širší péče nemocnice, zmínil problematiku platu. Hovořilo se rovněž o fungování centralizovaných oddělení v praxi. MUDr. Jaroslav Lukášek konstatoval, že nemá význam držet všechna oddělení na všech nemocnicích za každou cenu.
Diskutovalo se o tom, zda mohou fungovat oční oddělení bez lůžek. Členové komise se shodli, že nikoliv.
Rozvinula se diskuse o počtech zaměstnaných cizinců v nemocnicích v kraji. Simona Kafoňková v souvislosti s počty cizinců v nemocnicích sdělila, že se dle jejího názoru jedná o přirozenou migraci. MUDr. Miroslav Skoták zdůraznil problém rozdílné kvalifikace lékařů, kteří díky této migraci odcházejí a přicházejí. MUDr. Ivo Vermousek tlumočil svůj názor, že za personální obsazení cizinců v nemocnicích zodpovídá zřizovatel. S tímto názorem se členové komise neztotožnili.
MUDr. Richard Štrobl zmínil problém stárnutí populace.
Rozvinula se diskuse k možnosti souběhů. MUDr. Jaroslav Lukášek uvedl, že propojení ambulantní složky s nemocnicí má zejména tyto pozitivní důvody: úzká návaznost, udržení odborné úrovně a ekonomické hledisko. Členové komise ze své zkušenosti kladně hodnotili propojení ambulantní složky s nemocnicí.
Předseda shrnul dosavadní závěr diskuse: zachovat 5 nemocnic s max. počtem oborů na co nejvyšší úrovni; do budoucna myšlenka - spojený otevřený lůžkový fond; dát možnosti souběhů; řešit personální otázky v nemocnicích - otázka migrace lékařů.
MUDr. Ivo Vermousek tlumočil názor, že pokud bude nutné zrušení menších oborů v periferních nemocnicích, v jihlavské nemocnici by měly zůstat zachovány.
MUDr. Jiří Běhounek uvedl, že do budoucna bude nutno určit prioritní obory v nemocnicích, které bude kraj podporovat – v souvislosti s nutností obnovení přístrojů dle zákona 123/2000 Sb., což bude finančně značně náročné. Zdůraznil, že to, že v okresech zůstanou nemocnice zachovány, je velice významný stabilizační prvek.
MUDr. Tomáš Havlík vznesl dotaz, zda kraj uvažuje o zřízení „páteřní nemocnice“ s vysoce specializovanými oddělení. MUDr. Jiří Běhounek konstatoval, že vysoce specializovaná pracoviště neurochirurgie, kardiochirurgie apod. jsou nesmírně finančně náročná na zřízení a dle statistik nebudou mít v kraji využití. MUDr. Jaroslav Lukášek podpořil myšlenku MUDr. Jiřího Běhounka a tlumočil tato stanoviska: zachování všech pěti nemocnic v kraji, kraj nepotřebuje budovat další vysoce specializované pracoviště, ale nutno v jednotlivých nemocnicích podpořit rozvoj velmi dobrých oddělení. Vyzdvihl nutnost úzké spolupráce s odbornými společnostmi.
Ing. Pavel Hájek v souvislosti s diskusí o zřízení krajské nemocnice v Jihlavě – na toto téma hovořili zástupci kraje s Ministerstvem zdravotnictví ČR, tj. „páteřní nemocnice“ – pokud bude v tomto směru ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR nějaké zvýhodnění, bude o tom kraj uvažovat.
Další část diskuse se týkala vývoje smluvních vztahů (míra konkurence a odbornosti i s ohledem na délku smluv s VZP).
Usnesení 015/08/2005/ZdK
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
doporučuje
radě kraje k závažným problémům zdravotnictví svolávat společná jednání náměstka hejtmana, předsedy zdravotní komise a zástupců OSVZ a ČLK.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy.
Členové zdravotní komise, pracovníci kraje i představitelé ČLK vysoce hodnotili přínos dnešního jednání a diskuse.
3. Stížnostní agenda
MUDr. Václav Miláček pohovořil o:
· zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění;
· možnosti a práva pacienta;
· stížnostní agenda pojišťoven (blíže doplňuje Ing. Vladimír Novotný);
· postup při podání a řešení stížností, odvolací orgány; znalecké komise – jaké jsou, jak fungují, personální složení, vymezení činnosti znalecké komise;
· v roce 2005 bylo evidováno 32 stížností; do 2. pololetí spadá 9 stížností;
· lhůta byla prodloužena u 6 stížností, jinak byly vyřízeny ve 30ti denní lhůtě;
· na ZZS kraje Vysočina bylo podáno 8 stížností, vyřešeno zatím 5 se závěrem, že jsou neopodstatněné;
· na Nemocnice, jejichž zřizovatelem je kraj Vysočina, bylo podáno 10 stížností, 2 byly předány ÚZK, ze zbývajících stížností opodstatněná 1 ve věci náhrady oční čočky;
· stížnosti týkající se přímo poskytování zdravotní péče - 8, ostatní organizace a komunikace, podnětů pro svolání Územní znalecké komise v roce 2005 bylo přijato 5, uzavřeny byly 4 případy, do druhého pololetí nespadá ani jeden podnět;
Závěr:
Společný jmenovatel většiny stížností: problémy v komunikaci s pacientem i mezi zdravotníky (především), problémy ve vedení dokumentace.
Bc. Soňa Měrtlová pohovořila speciální části stížnostní agendy, což jsou stížnosti na lékaře pod vlivem omamných látek (drog, alkoholu). Sdělila, že spolupráce odboru s ČLK je v tomto směru výborná - odbor by kvitoval i do budoucna spolupráci při konkrétních případech.
MUDr. Ivo Vermousek komentoval přístup ČLK k těmto případům lékařů, uvedl, že ČLK v této oblasti nemá moc možnost řešení, vidí prostor pro efektivní tlak přes zdravotní pojišťovny.
Ing. Vladimír Novotný v souvislosti se stížnostní agendou vyzdvihl nutnost dbát na komunikaci, etiku a způsob jednání.
Usnesení 016/08/2005/ZdK
Zdravotní komise Rady kraje
Vysočina
vyslechla informace a doporučuje, aby statistický materiál, který je součástí zápisu, byl předložen radě kraje.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy.
4. Různé
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina žádá náměstka hejtmana o sdělení témat a oblastí, které by si rada kraje přála zapracovat do plánu komise na rok 2006 do příštího zasedání zdravotní komise.
Rozvinula se diskuse o představách vybavení standardního lůžka a lůžka JIP v nemocnicích.
5. Závěr
Předseda komise poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín zasedání zdravotní komise č. 9/2005 byl stanoven na středu 7. prosince 2005 od 16:00. Členové komise jsou žádáni o účast na závěrečném jednání zdravotní komise v roce 2005!
Členové komise se na základě pozvání MUDr. Tomáše Preiningera zúčastnili Koncertu pro zdravotníky v Chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou.
MUDr. Jiří Běhounek v. r.
předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 2. 11. 2005.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 7. 11. 2005 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se