Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Zlatá jeřabina > 2016


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zlatá jeřabina

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zlatá jeřabina r. 2016

Logo Zlatá jeřabina
Výsledky ankety Zlatá jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2016.

 
 
 

Kategorie: Kulturní aktivita

1. místo:  Den dětské vietnamské kultury / Jihlava - video

Ocenění pro: Vietnamský spolek na Jihlavsku, z. s.

Akce měla za cíl podpořit kulturní identitu vietnamských dětí, ukázat vietnamské zvyky a tradice a zároveň přiblížit vietnamskou kulturu většinové společnosti. Na pódiu na Masarykově náměstí v Jihlavě se 19. srpna představily tradiční vietnamské hudební a taneční soubory z celého Česka. Na závěr vystoupily dívky ve vietnamských národních krojích – Ao dai. Kromě toho mohli návštěvníci zhlédnout řadu dokumentů o Vietnamu v českém jazyce.


2. místo: 20. Mezinárodní festival dokumentárních filmů JI.HLAVA / Jihlava - video

Ocenění pro: DOC.DREAM – Spolek pro podporu dokumentárního filmu

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je největším festivalem autorského dokumentu ve střední a východní Evropě. Upozorňuje na dokumentární filmy se sociálně důležitými tématy, ale zároveň s inovativním stylem a obrazovou podobou prohlubuje jejich reflexi a navzájem je konfrontuje. Jihlavský festival provází intenzivní atmosféra, inspirativní diskuse s tvůrci a plné kinosály.


3. místo: Divadelní představení "Jak utopit doktora Mráčka" / Nové Město na Moravě - video

Ocenění pro: Domácí hospic Vysočina, o.p.s.

Benefiční představení OCHOTNÍKŮ Z NOVOMĚSTSKA pro Domácí hospic Vysočina. Nápad podpořit hospicovou péči tímto způsobem se zrodil v hlavě jedné ze členek souboru, která je zároveň v hnutí zaměstnána. Posláním domácí hospicové péče je všestranná podpora a pomoc vážně nemocným osobám v konečném stádiu nemoci a také rodinám a jednotlivcům, kteří se rozhodli pečovat o vážně nemocnou blízkou osobu v domácím prostředí.


Kategorie: Péče o kulturní dědictví 

1. místo: Ledeč nad Sázavou - Postupná obnova a záchrana hradu - video

Ocenění pro: Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o.

Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Dominantní hrad nad řekou Sázavou byl založen ve 13. století. V uplynulém roce se společnosti podařilo realizovat projekt záchrany renesančních a barokních omítek západního průčelí hradu včetně obnovy slunečních hodin. Cílem majitelů je nejen zachránit ledečský hrad, ale rovněž obnovit jeho majestátný vzhled a navrátit jej do společnosti významných šlechtických hradů v České republice


2. místo: Třešť - Obnova historické budovy sýpky za účelem prezentace Muzea Tesla - video

Ocenění pro: Historický radioklub československý, z. s.

Objekt sýpky z roku 1936 byl užíván k uskladnění obilovin až do 80. let 20. století. Po skončení užívání objekt postupně chátral a v tomto stavu jej na jaře v roce 2003 zakoupil Historický radioklub československý, z. s., který si vytýčil za cíl vybudovat zde muzeum výrobků koncernu TESLA. Postupně se sýpka dočkala nové střešní krytiny, byly obnoveny shnilé dřevěné vnitřní konstrukce, opravena štuková fasáda i vstupní vrata a okna, všechno s respektem k historickému vzhledu budovy. Chybějící okna ve věži budovy i ve zděné části byla nahrazena replikami, objekt byl nově odkanalizován a odizolován. Posledním důležitým počinem byla úprava okolí budovy. Práce na zvelebování samotné sýpky a jejího prostranství však ještě zdaleka nejsou u konce.

 

3. místo: Havlíčkův Brod - Vytvoření modelu historického centra města studenty SPŠS - video

Ocenění pro: Střední průmyslovou školu stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, Jihlavská 628

Dne 20. července 2016 byl veřejnosti slavnostně představen model historického centra Havlíčkova Brodu, který vytvářeli učitelé a žáci stavební školy po dobu deseti let. Maketa zachycuje stav města po druhé světové válce ještě před zásadní asanací centra v 70. letech minulého století. Během vlastní práce a přípravy se na modelu vystřídalo přibližně 50 žáků školy. Žáci pracovali ve dvou skupinách. První skupina vytvářela model počítačový a druhá skupina potom model fyzický, který je dnes k vidění v prostorách Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti, se v současné době připravuje plán na možné pokračování a rozšíření modelu. 


Předání ocenění vítězům ankety se uskuteční dne 5. června 2017 od 17:00 h v prostorách zámku ve Vilémově.


Mediálním partnerem ankety je Český rozhlas Region – Vysočina a portál PROPAMÁTKY.


Cena "Zlatá jeřabina"

Krátké video dokumentující vznik a výrobu ceny naleznete zde .      


 

Odkazy


 

Související odkazy

 
 
Rozbalit celý strom složek dokumentů

Více informací:
Bc. Veronika Švarcová
tel: 564 602 295
e-mail: svarcova.v2@kr-vysocina.cz
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Kultura a památky > Zlatá jeřabina > Zlatá jeřabina r. 2016

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 95502

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek