Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Jihlavě uspořádala ve dnech 23. – 24. 6. 2011 v krásném prostředí areálu letního tábora Zálesí - Mladé Bříště u Humpolce již sedmnáctý ročník prestižní akce školy – celostátní soutěž středních zdravotnických škol s mezinárodní účastí v poskytování první pomoci.
Dne 15. 6. 2011 ve 13,00 hod. Nemocnice Třebíč obdržela od neznámého muže anonymní telefonát o uložení balíčku s blíže neurčenou látkou na kožním oddělení nemocnice. Balíček údajně ve 14,00 hod. exploduje a zamoří oddělení.
Dne 15. 6. 2011 ve 14,15 hodin ve čtvrtém poschodí Pavilonu ambulantních služeb pelhřimovské nemocnice vypukl požár. Hoří v místnosti skladu léků a speciálního zdravotnického materiálu lůžkové stanice. Požár se rychle rozšiřuje a je bezprostředně ohroženo 24 pacientů, z toho šest ležících. Situaci musí řešit pět přítomných zdravotníků a lékařů.
Znalosti laické zdravotnické první pomoci, schopnost a ochota ji poskytovat, jsou dlouhodobým problémem a stávají se vzácným zbožím. Základy první pomoci by však měly být součástí vzdělání každého člověka a je potřeba je učit již děti od školního věku.
Simulace požáru na heliportu Nemocnice Havlíčkův Brod byla dne 24. srpna 2010 součástí nácviku součinnosti Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina - stanice Havlíčkův Brod, Policie ČR a pracovníků nemocnice.
29. července 2010 dopoledne proběhlo v areálu Nemocnice Třebíč požární cvičení za přítomnosti jednotek Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.
24. února 2010 - Havlíčkův Brod
Velkou prověrkou prošly v Havlíčkově Brodě složky integrovaného záchranného systému kraje Vysočina. Hasiči, policisté a zdravotníci absolvovali své letošní první velké společné cvičení. Jeho námětem byl fiktivní požár, který vznikl v ubytovacím hostinci Sport v Ledečské ulici. Cvičení se zúčastnilo na šest desítek profesionálních i dobrovolných hasičů, policistů a zdravotníků a dalších účastníků. Podle scénáře cvičení bylo v době vzniku požáru před dvacátou hodinou v hostinci ubytováno 15 lidí. Pěti z nich se podařilo hořící dům včas opustit a ohlásili požár na tísňovou linku hasičů, deset dalších lidí uvěznily plameny a kouř v druhém patře budovy.
6. května 2009 - ČEPRO Šlapanov
„V rekonstruované budově kotelny v areálu podniku Čepro, a. s., provoz Šlapánov, došlo k úniku plynu, výbuchu a následnému požáru. V objektu se nachází čtyřiadvacet zaměstnanců externí firmy, která provádí rekonstrukci kotelny. Čtyřem osobám se daří z hořícího objektu včas uniknout, ale zbylých dvacet lidí zůstává v kotelně uvězněno. Jeden z nich oznamuje krátce po půl jedné odpoledne tuto události na tísňovou linku 112, ze které byl hovor předán na 155 (Zdravotnická záchranná služba) a 158 (Policie ČR). Situace je vypjatá, požár si vyžádal také oběti na životech. Uvnitř areálu hrozí další rozšíření požáru a jsou ohroženy i sousední objekty. Z kotelny uniká mrak propan butanu a prostupuje prostorem mimo areál. Jeho koncentrace je na hranici meze výbušnosti a přibližuje se k budově vlakového nádraží ve Šlapánově.“
4. prosince 2008 - Havlíčkův Brod
Poslední letošní krajské zdravotnické cvičení proběhlo začátkem prosince v Nemocnici Havlíčkův Brod. Hlavním cílení bylo pověřit funkčnost Traumatologického plánu nemocnice při zvládnutí situace hromadného příjmu raněných při velké dopravní nehodě. Důležitou součástí tohoto cvičení byla i prověrka komunikace mezi krizovým štábem a jednotlivými složkami traumatologického týmu a klinickými a diagnostickými odděleními nemocnice, se složkami Integrovaného záchranného systému, Hasičským záchranným sborem, Zdravotnickou záchrannou službou ale i s Policií ČR a Městskou policií.
19. září 2008 – Trnávka u Červené Řečice
V pátek v noci proběhl ojedinělý nácvik hromadného neštěstí Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina, Nemocnice Pelhřimov a slože Integorvaného záchranného systému kraje Vysočina. Noční cvičení probíhalo poprvé v historii zdravotnické záchranné služby kraje.
11. červen 2008 - Třebíč
Ve středu 11. června 2008 si Nemocnice v Třebíči opět vyzkoušela svoji připravenost na řešení možné mimořádné události, spojené s příjmem velkého počtu zraněných. Je to již počtvrté za poslední tři roky, co vedení nemocnice prověřuje své kapacity a schopnost personálu rychle zvládnout hromadný příjem raněných. Blízkost dálnice D1 a stále častější vážné dopravní nehody jsou pro to jistě dobrým důvodem.
15. leden 2008 - Pelhřimov
V Nemocnici Pelhřimov proběhlo v úterý 15. ledna 2008 cvičení krizového štábu s aktivací Traumatologického plánu nemocnice. Záměrem cvičení bylo vyzkoušet připravenost nemocnice k příjmu velkého počtu raněných v mimopracovní době. Tomu odpovídal i scénář cvičení, když v 16:00 hod. oznámilo operační středisko Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina havárii linkového autobusu 1 km za Košeticemi, směrem na Vlašim a požádalo o aktivaci Traumatologického plánu nemocnice. Předpokládaná doba příjezdu prvních raněných do nemocnice je v 16:45 hod.
27. květen 2008 - Jihlava, Dvorce
Rozsáhlý cvičný zásah u havarovaného autobusu zahájily u Dvorců na Jihlavsku složky Integrovaného záchranného systému v úterý 27. května 2008 po jedenácté dopoledne. Statistiky ukazují, že dopravní nehody s velkým počtem zraněných nejsou nijak vzácné a tak získané zkušenosti a procvičení záchranných postupů nebudou určitě na škodu.Mezi hlavní cíle cvičení patřila prověrka spolupráce složek integrovaného záchranného systému při hromadném neštěstí, spojení, komunikaci mezi zasahujícími týmy navzájem a s operačním střediskem Zdravotnické záchranné služby. Záchranné týmy ze všech oblastí našeho kraje pod dohledem přísných rozhodčí procvičovaly především záchranu osob, třídění, ošetření a terapii zraněných, nácvik stavby stanu pro likvidaci následků hromadných neštěstí a nácvik transportu raněných do zdravotnického zařízení dle určených priorit.
11. prosinec 2007 - Nové Město na Moravě
V lyžařském areálu, poblíž hotelu SKI, došlo k vážné havárii autobusu s mladými sportovci. Situaci komplikuje mrazivé počasí a obtížně přístupný terén. S takovouto situací se musela vyrovnat "krajská záchranka" při svém posledním cvičení v roce 2007. Nácvik byl připravený pro zdravotnickou záchrannou službu, hasičské záchranné sbory a Policii České republiky. Postižené představovalo přes dvacet figurantů s poraněními od lehkých až po velmi vážná. Je nutné ocenit jejich úsilí i výdrž v nepříznivém počasí. Odlehlé místo a prosincový termín cvičení byly vybrané záměrně. Jedním z cílů je procvičit postavení a využití zdravotnického stanu k ošetření nemocných při hromadných neštěstích. Jasně červený nafukovací stan mají záchranáři k dispozici od února letošního roku. V přívěsu za terénním vozidlem nebo do budoucna i v závěsu pod vrtulníkem je ho možné rychle dopravit i na velmi nepřístupná místa a zprovoznit během necelých patnácti minut. Součástí
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se